Nebraska high school sports schedule, notables

Nebraska high school sports schedule, notables

Schedule

BASEBALL

Thursday: Nebraska City at Plattsmouth, Concordia/Brownell Talbot/Omaha Christian Academy at Falls City; Thursday to Saturday: Monarch Invitational (at Fricke Field and Papillion-La Vista) Friday-Saturday: Lincoln East Invitational (at Sherman, Den Hartog); Saturday: Omaha Northwest at Auburn (Doubleheader), Bellevue East at Nebraska City, Omaha South at Plattsmouth, Falls City at West Nodaway, MO

TRACK AND FIELD INVITATIONALS

Thursday: Fred Arnold Invitational at Schuyler, 10 a.m.; Harold Scott Invitational at Lincoln High, 12:30 p.m.; Bennington Invitational, 12:30 p.m.; Ron Priebe Invitational at Gibbon, 1; Louisville Invitational, 1:30; Grand Island Northwest Invitational, 2; West Holt Invitational at Atkinson, 2; Pierce Invitational, 2; Platteview Invitational, 2:30

Friday: Dennis Smith Invitational (Papillion-LV) at PLV Foundation Field, 10 a.m.; Calvert Invitational at Mitchell, 11 MDT; Scottsbluff Twilight, 11:30 MDT; Don Bader Invitational at Lexington, noon; Norfolk Invitational, 1 p.m.; Chadron Twilight, 2 MDT; Nebraska Track and Field Festival at Papio-LV Foundation Field, 3:30 p.m.

Saturday: Yowell Invitational at York, 10 a.m.; Troxel Invitational at Hershey, 10

Monday: Central Nebraska Track Classic at Grand Island Northwest, 3 p.m.; Thunderbird Invitational at Bellevue West, 3:30

Tuesday: Clarkson Invitational at Madison, 9 a.m.; Conestoga Invitational, 10; North Bend Invitational, 1 p.m.; Fort Calhoun Invitational, 1:30; Creighton Invitational, 1:30; Falls City Invitational, 2:30; Best in the West at Scottsbluff, 4:30 MDT.

BOYS GOLF

Thursday: Columbus Invitational at Elks CC; Gothenburg Invitational at Wild Horse; Fairbury Invitational; Columbus Scotus Invitational at Quail Run

Saturday: Alliance Invitational at Skyview; Aurora Invitational at Poco Creek; Mid-State Conference at Indian Trails, Beemer

Monday: Beatrice Invitational at Beatrice CC; Scottsbluff Invitational at Scotts Bluff CC

Tuesday: Omaha Skutt Invitational at Tiburon; Holdrege Invitational

Wednesday: Elkhorn Invitational at Indian Creek; North Bend Invitational; Palmyra Invitational at Woodland Hills, Eagle

GIRLS TENNIS

Saturday: Fremont Invitational, 8 a.m.

Monday: Millard West Invitational at Koch Tennis Center, 8:30 a.m.

SOCCER

Thursday: Nebraska City at Conestoga (Girls),

Saturday: Kicks For a Cure at Morrison Stadium (Creighton) and Caniglia Field (UNO)

Notables

BASEBALL

Creighton Silvain, Omaha Roncalli: Tossed a four-hitter and struck out seven against Blair.

Ryan Obrecht, Millard North: Had three hits and scored the winning run against Papillion-La Vista.

Joe Roecker, Elkhorn: Belted a grand slam and got the pitching win against Bellevue West.

Tommy Steier, Omaha Creighton Prep: Had the game-winning RBI in the Metro Conference tournament final against Millard West.

Jackson Cummins, Omaha Concordia: Threw a no-hitter against Douglas County West in his first career start.

Max McGuire, Lincoln Southwest: Smashed two home runs in a win over Elkhorn Mount Michael.

Brock Burling, Millard West: Pitched a complete-game shutout over Bellevue East.

Bobby Jackson, Omaha Burke: Had four RBIs in a win over Omaha North.

Kyle Perry, Millard South: Picked up his sixth win against Papillion-La Vista.

Jesus Rivas, Omaha South: Tossed a one-hitter and struck out 14 in a win over Columbus.

Mark Lewis, Omaha Northwest: Threw 4 2/3 strong innings to pick up the pitching win against Omaha Westside.

Dakota Smith, Papillion-La Vista South: Tossed a five-hit shutout against Bellevue East.

GIRLS TRACK AND FIELD

Kaitlynn Johnson, Millard West: Set the 800 record at the Jo Dusatko Omaha Central Invitational by running a state-leading 2:18.20, bettering the 2:20.41 by Laura Spanheimer of Omaha Marian in 1998.

Karsen Sears, Grand Island Northwest: At the Central City Invitational, she won the 100, 200 and long jump and ran on the 400 relay for her fourth gold.

Lauren Meyer, Syracuse: Set school records in the long jump (17-4½) and triple jump (36-½) at the Rockets’ Scott Nisely Invitational. Her triple jump topped the meet record of Tierra Williams from Auburn.

BOYS GOLF

Jake Reckin, Bellevue West: Won his school’s invitational at Willow Lakes with a 2-under 70.

Luke Kluver and Kellen Rossman, Norfolk: They led the Panthers to the Hastings Invitational title at Lochland, posting a 298 score. Kluver was medalist with a 5-under 67 and Rossman posted a 1-under 71.

 

Share:
Comments